24بهمن؛ سالگرد شهادت «عماد مغنیه» (1386ش)
تصویر خبر

شهید عماد مغنیه؛ فرزند امام(ره) و ثمره انقلاب اسلامى‌

عماد مغنیه معروف به حاج رضوان (۲۰۰۸- ۱۹۶۲. م) بنیانگذار یگان نظامى حزب‌الله لبنان و از فرماندهان جنگ‌۳۳روزه و هم‌چنین از نوابغ عرصه فرماندهى و نظریه پردازى جنگ، نقش برجسته‌اى در پیروزى‌هاى بزرگ مقاومت اسلامى در سال‌هاى ۲۰۰۰ و۲۰۰۶ لبنان داشت. بسیارى او را «مغز متفكر حزب‌الله» قلمداد مى‌كردند.

وى در موضوعات نظامى مقلد نبود، بلكه یك مبتكر بود. این شاخصه او را از سایر فرماندهان و كارشناسان نظامى متمایز مى‌كرد. با توجه به ارزش بالاى اطلاعاتى او، دولت ایالات متحده براى دریافت هر اطلاعاتى از او جایزه‌۲۵میلیون دلارى تعیین كرده بود.

مقام معظم رهبرى درباره شخصیت و جایگاه این شهید سرافراز مقاومت فرمودند: «تاریخ ما، انقلاب ما، حوادث این بیست و نه سال ثابت كرده است؛ نه فقط به خود ما، به دنیا ثابت كرده. لذا به نام شما و ملت شما و مردم شما و امام شما افتخار مى‌كنند. این شهید حاج عماد خودش را فرزند امام مى‌دانست. یعنى واقعاً اگر با یك جوان خودمان مقایسه كنیم، او معتقد نبود كه این جوان ایرانى به امام از او نزدیك‌تر است. او هم خودش را به قدر یك جوان ایرانى فرزند امام و نزدیك به امام مى‌دانست». (۲۸/۱۱/۸۶)

* عماد مغنیه؛ «مرد سایه‌ها»

یكى از بزرگ‌ترین ویژگى‌هاى وى در مورد تدابیر امنیتى این بود كه حتى در زمان دیدنش نیز كسى او را نمى‌شناخت، این موضوع باعث شده بود او به‌صورت یك فرد عادى و ساده بدون ناظر و محافظ به فعالیت‌هایش ادامه دهد. حاج عماد بیش از ۲۵ سال زندگى مخفى داشت و حتى یك عملیات مخفى‌اش در دنیا كشف نشد.

* حاج رضوان از زبان حاج قاسم سلیمانى‌

فرمانده سپاه قدس مى‌گوید: «عماد مغنیه بود كه اولین بار هواپیماهاى بدون سرنشین دشمن را كشف كرد و تصاویر آن‌را آنلاین دریافت كرد و فهمید كه دشمنان مى‌خواهند در جنوب لبنان چه اقداماتى را انجام دهند. عملیات انصاریه كه بزرگ‌ترین شكست دشمنان در آن رقم خورد ناشى از تفكر و برنامه‌ریزى او بود، فكر او بود كه غزه را تبدیل به دژ تسخیرناپذیرى كرد و ما اكنون مى‌بینیم كه دو نقطه غزه در جنوب فلسطین و هم‌چنین لبنان در شمال فلسطین به نقطه تولید اضطراب دائمى براى صهیونیست‌ها تبدیل شده است. عماد مغنیه در جنگ ۳۳ روزه با شلیك به ناوچه اسرائیل و منهدم كردن آن غافلگیرى جدیدى براى دشمن ایجاد كرد.»

* به كارگرفتن تمام توان دشمن صهیونیستى براى شهادت فرزند روح الله‌

رژیم صیهونیستى از۶ ماه قبل نقشه شناسایى و ترور را تهیه كرده بود كه در روز شهادت حاج رضوان با همكارى چندین دستگاه اطلاعاتى، ۳ تیم ترور و شناسایى و تخلیه، پهباد رادارگریز مدل «هارون» و هم‌چنین یگان خرابكارى سایبرى ۸۲۰۰بادستگاه‌هاى پیشرفته شنود در محل حاضر بودند. فرماندهى ترور را «یوسى كوهن» رئیس فعلى موساد به‌عهده داشت كه این ترور از مهم‌ترین عملیات‌هاى وى در موساد بود.

در ساعت‌هاى آخر قبل از شهادتش، حاج عماد جلسه‌اى را با رمضان عبدالله دبیركل جهاد اسلامى و سرتیپ محمد پاكپور در كفرسوسه دمشق داشت. آن‌ها قرار بود در نیمه شب با هم دیدار كنند. جلسات متعددى در همان روز در زمینه تقویت و بالابردن توانمندى نظامى و امنیتى جنبش حماس و جهاد اسلامى برگزار شده بود. هنگام خروج حاج رضوان جلسه ادامه داشت اما لحظاتى بعد از خروج اواز ساختمان، صداى انفجار بلند شد. سردار پاكپور اولین كسى بود كه خود را به عماد مغنیه رساند، او در حالت سجده به شهادت رسیده بود. حاج رضوان به‌دلیل اصابت تركش‌هاى ماشین انفجارى كه مجهز به ۶ هزار تركش بود به شهادت رسید.


دوشنبه 1399/7/7 - 56 : 1

پرتال استان ها

 

آخرین اخبار